Wielkie Dyktando Superligi

Dziś odbyło się Wielkie Dyktando Superligi zorganizowane z okazji wczorajszego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Przedsięwzięcie przygotowane przez PGNiG Superligę we współpracy z WP Sportowe Fakty przeprowadzone było na żywo za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook. 

Na profilu Piłka Ręczna WP Sportowe Fakty w ramach transmisji live podyktowany został tekst dyktanda, który pisali jednocześnie zawodnicy wszystkich klubów. Naszym zawodnikom towarzyszyły dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Legionowie – wspólnie pisali dyktando w Arenie Legionowo.

Tekst dyktanda poniżej – sami oceńcie stopień trudności. Zapraszamy.

******

PGNiG Superliga – sportowa podróż

Trzystu jeden zawodników mierzy się na superligowych parkietach. W sezonie rozgrywają co najmniej dwieście czterdzieści meczów rundy zasadniczej i dwadzieścia w finałowej.

Zawodników do gry zagrzewają dumni kibice. W hali zawsze są zabrzanie, lubinianie, kielczanie, głogowianie, elblążanie, kwidzynianie, gdynianie, jak również ci z Legionowa, Puław, Opola, płocczanie, szczecinianie, gdańszczanie, mieszkańcy Mielca, Piotrkowa i Kalisza.

Każde miasto ma swoją dumę. Kalisz jest kolebką szczypiorniaka, który w tym roku będzie obchodził stulecie istnienia na ziemiach polskich. Energa MKS Kalisz ma się czym chwalić. Z kolei NMC Górnik Zabrze poza pojedynkami na szczycie, może zaprosić do Muzeum Górnictwa Węglowego. U nas nie ma nudy. W Kielcach, przed meczami PGE VIVE, w modnych strojach podróżujcie po pięciu rezerwatach przyrody, szukając Kiełka – kieleckiego dzika. Różowy Most to symbol bohaterskiej obrony Głogowa w 1109 roku, a na meczach miejscowego Chrobrego szaleje Bolek – sympatyczny rycerz. Legenda głosi, że młody piekarczyk z Elbląga podczas krzyżackiego najazdu, uniemożliwił atak na miasto. Aż do dziś przed Bramą Targową rozbrzmiewa ta historia, którą znają też zawodnicy Mebli Wójcik.

Z kolei MMTS Kwidzyn chwali się Gdanisko, wieżą ustępową na Zamku. Co więcej – nie przejdziecie obojętnie obok regionalnych wyrobów. Ze Spójnią Gdynia poczujecie wiatr we włosach, bo żaglowiec Dar Pomorza czeka na gości. Z kolei w Gdańsku, gdzie rządzi Wybrzeże, odwiedzicie Posejdona – władcę mórz i oceanów. Burzliwa historia Puław pozostawiła po sobie pałac Czartoryskich, a na spacer po kompleksie pałacowo-parkowym chętnie zaproszą KS „Azoty-Puławy”. Gwardia Opole jednym tchem wymienia dwadzieścia trzy gatunki roślin chronionych prawem z Wyspy Bolko. Rośnie tam między innymi grążel żółty i śnieżyczka przebiśnieg. Zawodnicy ORLEN Wisły Płock zerkają na Wisłę z Wzgórza Tumskiego, a w przerwach treningowych zwiedzają Kaplicę Królewską, gdzie znajduje się sarkofag dwóch władców Polski – Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Szczecin, choć prawie nad morzem, ma dwie góry. Wielecka Góra leżąca na Wzgórzach Warszewskich i Bukowiec na Wzgórzach Bukowych to miejsca, które poleca Sandra Spa Pogoń Szczecin. Z lotu ptaka oferują zwiedzanie mieleccy gracze Stali. Historyczny PZL.37 Łoś to miejscowa atrakcja. Piotrkowianin Piotrków Trybunalski szaleje jak zwierz po zamku królewskim zbudowanym przez królową Bonę, nie omijając browarów rzemieślniczych. KPR Legionowo może czuć się bezpiecznie w mieście, którego honorowym obywatelem jest filmowy ojciec Mateusz z Sandomierza. Mowa jest srebrem, milczenie złotem, ale w Lubinie dla drużyny MKS Zagłębia, to miedź jest najcenniejszym kruszcem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

SPONSORZY